5 טיפים לפני פינוי דירה שכורה

5 טיפים לפני פינוי דירה שכורה

ישנן מגוון סיבות, שבגללן עשוי להידרש פינוי יזום של דירה שכורה. זה יכול להיות מצב בו השוכר לא משלם את תשלומי השכירות, מזיק למבנה בזדון, מבצע פעילות לא חוקית בתוכו או מבצע שכירות משנה ללא אישור מהמשכיר. כמובן, כל סעיף בהסכם שהדייר הפר ונכתב במפורש שהוא עילה לפינוי, מהווה עילה לפינוי.

תיעוד

מצב שבו צריך לפנות דייר לפני תום השכירות, מאחר שהוא עשה נזק לדירה או הפר את תנאי החוזה, הוא מצב שבו פרטי הפרטים עשויים להיות חשובים מאוד בהמשך. זאת, אם מגיעים לבית משפט או במקרה של אלימות מצד הדייר, למשטרה. לכן, פינוי שוכר לפני תום החוזה צריך להתחיל קודם כל מתיעוד שיטתי ומסודר של המתרחש, עם תאריכים וכל מידע נוסף שעשוי להיות בעל ערך. אם נעשה נזק לדירה למשל – יש לצלם זאת ככל הניתן וכדומה.

טיפול מסודר

מחד, דייר שלא משלם ובמיוחד כזה שמזיק לנכס או מפריע לשכנים, גורם לרצון המובן לפנות אותו מהדירה, בהקדם האפשרי. מאידך, מדובר בנושא שמוסדר גם בחוק וגם בחוזה בין הצדדים ולכן, אין מקום לפעול כאן בצורה אימפולסיבית. צריך לקחת נשימה עמוקה, להבין שזה לא בהכרח ילך מהר ולטפל בעניינים בצורה רגועה, שקולה ומסודרת.

פינוי דירה שכורה

הקפדה על החוק ועל פרטי החוזה

החוזה הוא נקודת המוצא, לצד החוק הרלבנטי בנושא זה. חשוב להתמצא בהם, בכדי להבטיח שאתה עצמך פועל על פי החוזה, כל הנלווה לו (דוגמת צ'ק בטחון) והשלכותיו החוקיות. אחרת, עלול להיווצר אפילו מצב, שבו אתה נתבע ומשלם לדייר פיצוי!

להתחשב בזמנים

חשוב לקחת בחשבון שתהליך הפינוי כולל כמה עיכובים לגיטימיים. אלה יהיו מול הדייר, שיקבל למשל התראה מראש לקראת הפינוי (על פי התנאים שהוגדרו בחוזה), מול בית המשפט ומול בעלי מקצוע איתם תעבוד (עורך דין ומקצוענים לפינוי. במידת הצורך גם משטרה). עם זאת, חשוב לציין שהחוק מאפשר לבית המשפט לפעול בהליך מזורז, בו משיגים פינוי מיידי של השוכר ובהמשך יכולים גם לתבוע אותו לקבלת פיצוי. "מזורז" הוא כמובן במונחים של מערכת המשפט העמוסה שלנו ומדובר בפועל על סדר גודל של השגת צו פינוי, בתוך 60 יום מהגשת התביעה.

התייעצות עם עו"ד

עורך דין הוא בעל מקצוע חשוב מאוד בהקשר זה. במקרה של דייר ש"עושה צרות", יהיה צורך בהתראה לדייר, בהגשת "תביעה לפינוי מושכר" ובעוד פרטים והליכים, שעורך דין המתמחה בכך יוכל להנחות אותך לגביהם. עוד נציין, כי מי שמשכיר דירה לאורך זמן, רצוי במילא שיהיה ערוך מראש עם עורך דין בתחום זה שעליו הוא סומך ולא לחכות בנידון לרגע האחרון.

 

לסיכום

מדובר בהליך רגיש, שחשוב לעשות בצורה זהירה ואנו מקווים, שטיפים אלה יספקו נקודת מוצא טובה לכך ויקלו מעט.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות