כך תדעו מה ערך הדירה שלכם

כך תדעו מה ערך הדירה שלכם

עומדים למכור את הדירה, או סתם מבקשים להשתעשע עם המחשבה כמה אתם יכולים לקבל עבורה? ובכן אין זה פשוט להבין מהו ערך הדירה, גם אם רכשתם אותה רק לפני כשנה, וזאת כי ערך של דירה מושפע ממגוון משתנים שלרוב אינם קבועים, ולו בשל מצב הביקוש וההיצע, המצב במדינה ושלל נתונים נוספים שיכולים בכול יום לשנות את התמונה. אז כיצד בכול זאת מקבלים תשובה? מתחילים לענות על שלל שאלות ואף נעזרים באנשי מקצוע.

התשובה הקלה

אם מחפשים תשובה מהירה וכמה שיותר מדויקת ועוד מידע חיוני לפני שאתם קונים דירה, אין ברירה אלא לפנות לאיש מקצוע, קרי שמאי או מתווך. גם הם לא ייתנו תשובה מהירה טרם יבקרו בנכס ויבדקו מגוון פרמטרים משלימים, אך הם כן יספקו תשובה יחסית מציאותית. כמו כן, קיימים אפיקים נוספים שמאפשרים לקבל תמונת מצב משקפת מציאות, כך למשל נמליץ להתעדכן באתר יש נדל"ן, ולו בכול הנוגע למצב הביקוש, רמת המחירים וכדומה.

שמאי מול מתווך

אל מי יותר מומלץ לפנות, לשמאי או למתווך? ובכן שניהם אמורים להעניק תשובה אמינה. השמאי כי אין לו אינטרס לשקר ואילו המתווך כי יש לו אינטרס להרוויח כמה שיותר מהמכירה. עם זאת, מומלץ לשים לב שהמתווך אינו קובע מחיר נמוך רק בכדי לסגור עסקה שדורשת התעסקות רבה, ועל כן למרות ששמאי דורש הוצאה יותר גבוהה עדיין שווה להשקיע בו – מעניק תשובה יותר אמינה.

שיקולים משפיעים

  • מיקום – למיקום הדירה יש משקל רב בכול הנוגע לערך הנכס, וזאת כי מאוד ייתכן שדירת חדר בלב הרצליה תעלה כמו דירת שלושה חדרים בלב עפולה.
  • שוק הנדל"ן המקומי – בכדי להבין מהו ערך הדירה, יש לבחון בכמה נמכרות דירות שיחסית זהות לזו ששייכת לכם, הן מבחינת מיקום והן מבחינת הגודל ונתוני הבניין.
  • איכות החיים – יש לבחון האם האזור נחשב רועש, האם עומדים להקים בסביבה המידית גני משחקים, האם התחבורה נוחה, האם קיימים שכנים בעייתיים וכדומה.
  • ערך מוסף – חשוב לבחון האם הדירה כוללת ערך מוסף, קרי מרפסת סגורה, חימום תת רצפתי, גינה מושקעת, רצפת פרקט, נישות אחסון חכמות וכדומה.

טיפים

אל תהססו לחבוש את הכובע של הרוכש המתעניין ופשוט לקבוע סיור עם מוכרי דירות שמצויים באזור שלכם, ולו בשביל להבין כמה דורשים, עד כמה מוכנים להתגמש ומהו מצב הדירות ביחס לזו ששייכת לכם. עוד טיפ נחמד הוא לדבר עם שכנים לגבי הכוונה למכור את הנכס. היו בטוחים שאם הם יודעים בכמה נמכרה הדירה השכנה, הם כבר ישתפו אתכם.

משתנים משמעותיים

לצד הנאמר, חשוב להתייחס לשלל משתנים משפיעים, קרי חנייה, מעלית, מצב נראות הדירה, קומה, רמת האבזור, מצב השקל ביחס למטבע, שוק המשכנתאות וכדומה. נשמע כמו הרבה עבודה? ובכן למכור דירה ברווח מקסימאלי זוהי בהחלט משימה לא פשוטה.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות