רגע לפני שקונים דירה: כל המידע החיוני

רגע לפני שקונים דירה: כל המידע החיוני

אם אתם חושבים פעמיים לפני שרוכשים כרטיס טיסה או רכב חדש, הרי שלפני רכישת דירה שורת הדגשים והבדיקות הרבה יותר ארוכה, ועל כן גם אם מייחלים להגיע לשלב בו מראים לסבלים היכן לפרוק את הספה והמקרר, יש להבין שמדובר בתהליך שמצריך לבצע לא מעט שיעורי בית, במיוחד במישורת האחרונה – רגע לפני החתימה. אז מה צריך לדעת, על מה להקפיד ובמי להיעזר? המדריך הזה עבורכם!

רוכשים מקבלן? תבדקו אותו!

כל עוד הקבלן רשום בפנקס הקבלנים אתם מוזמנים להמשיך בתהליך הרכישה. בנקודה זו חשוב להבהיר שעוד בשלב המשא ומתן יש לבקש לראות רישיון בתוקף ויש לוודא שפרטי החשבון שמופיעים על גבי שוברי התשלומים זהים לפרטים שרשומים בבנק. כמו כן, מוטב לערוך בדיקת מקצועיות, ולו באופן אישי. בררו אלו פרויקטים קודמים הקבלן ניהל, מהו הרזומה שלו, וודאו שמצבו הכלכלי מסודר ואף דברו עם לקוחות קודמים.

רוכשים דירה יד שנייה? פנו לעו"ד!

רכישת דירה מיד שנייה מצריכה פנייה אל עו"ד שמתמחה בדיני מקרקעין, וזאת על מנת להיות רגועים שהבדיקה המשפטית מנוהלת כהלכה. בדיקה מעין זו עשויה לבחון האם קיימים עיקולים, שעבודים, זכויות ששמורות לצד ג' וכדומה. כמו כן, עורך הדין צריך לבחון את נסח הטאבו ובמידה והמוכר אינו בעליו הישירים של הנכס, עליו לוודא שקיים אישור שמוכיח שהנכס אינו מחויב במיסים שטרם נפרעו ואכן קיימים כחוק סך המסמכים הדרושים עבור הרישום.

קניית דירה

הנאים השכנים בעיניך?

שיקולי רכישת דירה צרכים לכלול את סך נתוני הסביבה. אי לכך עוד לפני שמתחילים לראות דירות, יש לבחון את נתוני האזור, כאשר אין להסתפק במצב הקיים, אלא גם חשוב לבחון מהן התוכניות העתידיות. מכאן שיש לברר האם קיימים מוסדות לימוד באזור, מהי תדירות התחבורה, מהו מצב הרעש שמגיע מהכביש (בשעות השונות של היום), האם עומדים להקים באזור מפעל תעשייה, או להוסיף בצמוד לדירה גינת שעשועים (שעתידה להיות מרעישה) וכדומה.

בדק בית

לאחר שמוצאים אזור ואף דירה אופציונאלית, יש לבחון היטב את סך נתוני הדירה, ואף מוטב לצרף לסיור איש מקצוע כגון שיפוצניק, שיודע לבחון בעין מקצועית מגוון נדבכים, כאשר אם חשוב לבצע בדיקה מקיפה ככול הניתן, היעזרו בשירותי "בדק בית". בנוסף, מומלץ לדבר עם השכנים, להגיע לדירה הן בשעות הצהריים והן בשעות הערב, לבחון כיווני אוויר, לבדוק את מצב הצנרת, לפתוח ארונות, לחפש סימנים לנזילות, לשים לב עד כמה הדירה מוארת, לבחון מהו הרכוש המשותף של דיירי הבניין, לוודא שאכן קיים סנכרון בין שטח הדירה שמצוי בפועל לבין שטח הדירה שמופיע בחשבון הארנונה וכדומה.

בדיקת ערך באמצעות שמאי מקרקעין

העובדה שמוכר דירה דורש מחיר מסוים, אינה אומרת שלא ניתן לנהל משא ומתן. אם מבקשים להוזיל את המחיר, או פשוט לקבל החלטה מושכלת בנוגע לרכישה, רצוי להיעזר בבדיקה של שמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין ייבחן תשריטים, תכניות, היתכנות לניצול זכויות בנייה שטרם נוצלו, אופציות למימוש הנכס (למשל פיצול ליחידות) ואף עשוי לעלות בזמן על קיומן של בעיות מרתיעות, כגון פרגולה, חניה, מחסן, עליית גג ובאופן כללי מגוון תוספות בנייה שמצויות בנכס ללא היתר.

לא חתול ולא שק

שנסכם? גם לאחר שמוצאים את הנכס הרצוי, עדיין יש הרבה עבודת רקע שמהותי לבצע, וכיוון שלא בכול יום רוכשים דירה, רצוי להעביר את המושכות לשורת אנשי מקצוע – חשוב לדעת בלב שלם שלא קונים חתול בשק.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות