גילוי מרצון

גילוי מרצון

רשות המיסים מציעה לאזרחי המדינה להצהיר באופן גלוי על הון שחור שנצבר לאורך השנים מבלי לספוג את העונשים הפליליים הכרוכים בהעלמת מס, הליך זה נקרא גילוי מרצון ובתמורה מי שיבחר ללכת בנתיב זה יצטרך לשלם את המסים על הכספים שצבר.

למה המדינה עושה זאת?

המדינה בוחרת בהליך הגילוי ברצון מכיוון שהיא מעוניינת להגדיל את הכנסותיה ממסים, הליך זה מאפשר לאנשים שצברו לאורך שנים הון לא מוצהר להתוודות בפני המדינה, לשלם מיסים בהתאם לחוק כך שהם יוכלו לעשות בכסף שימוש למטרות מגוונות יותר כמו רכישת דירה, השקעה בעסק או כל דבר אחר.

הליך זה טוב למדינה מכיוון שבפועל הוא מגדיל את הכנסותיה ממסים, ללא ההליך אדם שצבר הון שחור ורוצה לעשות בשימוש למעשה נאלץ להמשיך ולהסתיר אותו היות והודאה בצבירתו תוביל להליכים פליליים, מצב זה לא טוב למדינה מכיוון שהוא מעודד יצירת שוק שחור במזומן שבתורו ממשיך ופוגע בהכנסות המדינה ממיסים.

למה ההליך טוב לאזרח?

רשויות המס במדינה מחפשות באופן תדיר ואגרסיבי מעלימי מס, במידה והמדינה מגלה על עבירות מס היא יכולה להעמיד את המעלים לדין פלילי שבמקרים חמורים יכול להוביל למאסר בפועל. הליך הגילוי מרצון למעשה מנטרל את הפחד מהדין הפנימי ומבטל את הצורך לחשוש מכספים שנצברו לאחר עבודה קשה.

הון שחור גדול הוא בעייתי לאור העובדה שאי אפשר לעשות בו שימוש לטובת עסקאות שדורשות תיעוד כמו רכישת דירה, מכונית או כל עסקה אחרת מעל לסכום מסוים, ההון שנצבר יכול לשמש את רק לטובת הוצאות יום יומיות כמו קניות, או חופשה אך לא מעבר לכך.

על ידי שימוש בהליך המדינה למעשה מאפשרת לאזרחים להלבין את הכספים העלומים ולעשות בהם שימוש לכל מטרה חוקית, כך שמי שרוצה להשקיע את הכספים שצבר ירוויח בצורה משמעותית מההליך.

בסופן של דבר, המדינה מציעה לקחת סוג של כופר, היא מציעה חניה לאזרחים שביצעו עבירה פלילית והצליחו לחמוק מכך ובתמורה מבקשת לשלם את המיסים שהאזרח חייב למדינה על פי החוק.

למה ההליך גילוי מרצון טוב לאזרח

כיצד ההליך עובד

ניתן להיכנס להליך גילוי מרצון באופן חשוף וגלוי מול רשות המיסים אולם האופציה הפופולארית יותר היא האופציה האנונימית, המסלול האנונימי מציע אפשרות לנהל מו"מ מול רשות המיסים מבלי להיחשף באמצעות מיופה כוח.

מיופה הכוח ינהל את ההליך מול הרשות, יברר את הסכום שהרשות תדרוש בתמורה להלבנת הכספים וימסור את המידע ללקוח, הלקוח בתורו יחליט האם הוא מעוניין לשלם את הסכום שהרשות דורשת ובמידה ויחליט שלא להסכים לכך הוא ישמור על האנונימיות שלו מול המדינה.

חשוב לציין כי אין אפשרות לגלות רק חלק מההון השחור שנצבר, כדי לקבל פטור מהעמדה פלילית לדין צריך להצהיר על כל ההון שנצבר אצל האזרח שבוחר לפנות להליך הגילוי מרצון.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות