האם שר המשפטים הבא ישנה את התמונה?

האם שר המשפטים הבא ישנה את התמונה?

אחד הדיונים המהותיים ביותר שמתנהלים בישראל מאז שנות התשעים, נע סביב מיקומה וכוחה של מערכת המשפט. האם לבחירות הקרובות תהיה השלכה משמעותית על העתיד של המערכת?

מערכת המשפט

ישנה טענה שנשמעת מפי לא מעט פרשנים פוליטיים ואחרים, שעם כל הכבוד לשר כזה או אחר, לבדו הוא לא יכול לשנות את המערכת ועל כן, זה לא משנה מי יהיה השר המערכת תישאר אותו דבר. אנחנו נוטים לחשוב שיש לכך משמעות, אבל זה לא באמת נכון. בבחירות הקרובות בספטמבר, אנחנו עלולים לגלות שדווקא יש לשרים כוח רב על המערכת, במיוחד לשר המשפטים.

כפי שאנחנו יודעים, משנות התשעים פחות או יותר, המערכת המשפטית והמערכת הפוליטית נמצאות במאבק גלוי וסמוי, מי ישפיע יותר על דמותה של החברה בישראל ומי ישפיע יותר על העתיד של מדינת ישראל. הנקודה בה התחיל העימות זו המהפכה השיפוטית של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, אשר טען שהכל שיפוטי, כולל החלטות כנסת וממשלה.

אומנם ברק לא מכהן בתפקיד כבר שנים רבות ומאז התמנו נשיאות ונשיאים שונים, אך רוחו עדיין שורה על המערכת, הפוליטיקאים, מערכת המשפט, התקשורת והציבור, מתחלקים בין אלה שתומכים בגישתו לבין אלה שמתנגדים לו.

אחד הגורמים להם יש משמעות וכוח רב על דרכה של המערכת, הוא שר המשפטים ולכן הבחירות הקרובות בספטמבר עלולות להכריע, במובנים רבים, לאיזה כיוון מערכת המשפט תנוע. זה נכון במיוחד היום, כשיש עימות מאוד גדול בין חלק מסוים במערכת הפוליטית לבין מערכת המשפטית, לאור החשדות הכבדים כנגד ראש הממשלה ולאור הטענה שבית המשפט מתערב בהחלטות פוליטיות בצורה אסורה.

פוליטיקה ומשפטים

האם באמת יש לשר משפטים כל כך הרבה כוח?

כאן יש ויכוח בין הפרשנים והמומחים השונים. מצד אחד, יש את אלה הסבורים ששר משפטים טוב, אמיץ וחכם, יכול לשנות מאוד את המערכת. בין אם זה דרך הועדה למינוי השופטים ובין אם זה דרך הועדה שאחראית על חקיקת חוקים מטעם הממשלה, אשר הוא עומד בראשה (ומן הסתם, ברגע שהממשלה מחליטה להעביר חוק, יש לה רוב לכך). לכן יש חשיבות גדולה למינוי שר משפטים מסוים, והוא אכן יכול לשנות את התמונה הקיימת. צריך לציין עוד נקודה, גם אם לשר אין כוח אמיתי, לעיתים אם הוא יודע לדבר מספיק חזק, המערכת מבינה כיצד היא אמורה לנהוג ומתיישרת על פי רצונו.

מצד שני, רבים סבורים שגם שר משפטים חזק ומשמעותי לא באמת יכול לשנות את המצב באופן אמיתי. השופטים הם אנשים עצמאיים והם יכולים להכריע כפי שהם רוצים, ולראייה מינוי שופטים מסוימים שתויגו בצורה אחת אך ההחלטות שלהם היו מנוגדות לגמרי לקו זה. וכן, בסופו של דבר יש לחץ ציבורי, יש תקשורת, יש כיוון מסוים שהמערכת המשפטית הולכת אליה ומאוד קשה להניע אותה.

לסיכום, הבחירות הקרובות הן אכן משמעותיות בהיבט זה, גם אם השינוי יהיה קטן, עדיין הוא עלול להיות בעל משמעת ערכית ופרקטית על חיינו.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות