באילו דרכים ניתן להתחתן בישראל?

באילו דרכים ניתן להתחתן בישראל?

לא מעט זוגות מגיעים לרגע המרגש בו מבינים שעומדים לחיות ביחד חיים מלאים, תומכים ואוהבים – מעתה ועד עולם. עם זאת, גם לא מעט זוגות מבינים שחתונה ברבנות אינה בהכרח נכונה עבורם, ועל כן טוב להכיר מגוון שיטות נוספות בהן ניתן להתחייב על הדבר הטוב ביותר בעולם – אהבה!

דרך הרבנות – באופן פומבי ואינטימי

ראשית נציג את האופציה הטריוויאלית – חתונה דרך הרבנות, הליך שמצריך לפתוח תיק נישואין ברבנות, למצוא עדים, לחפש אחר מסמכים ובסופו של יום לעמוד מתחת לחופה ולעבור את הטקס עצמו. פה נציין שגם בנישה זו ישנה חלופה: לעבור את התהליך, אך לסיים אותו באופן יותר אינטימי וצנוע – בבית הרבנות. משמע מי שלא מרגיש בנוח לעבור את הטקס בזמן שעשרות עיניים בוהות בו, או לחלופין אינו רוצה לתמוך בפומבי במוסד הרבנות, ייבחר לעבור טקס קצרצר ואינטימי בבית הרבנות, ולאחר מכן יערוך מסיבת חתונה כראות עיניו.

דרך הרבנות בליווי רבני צהר

כיום רבים יודעים שאם רוצים לשמור על המסורת, אך בו זמנית לעבור את התהליך באופן יותר אישי, ישנו ארגון צהר. גם פה צריך להמציא מסמכים ולהביא עדים, אך החופה תשאיר מקם לביטוי אישי. כמו כן, ארגון צהר מציע לחתום על "הסכמאהבה", מסמך קדם נישואין שמונע מראש מחלוקות, אם חס וחלילה עומדים להיפרד.

דרכים להתחתן בישראל

טקס חילוני

יש אנשים שנחשבים כפסולי חיתון, ולו כי אחד מבני הזוג אינו יהודי, או כיוון שמדובר בזוג חד מיני. במקרים מעין אלו הרבה פעמים בוחרים בטקס חילוני – טקס שכן כולל חוזה (חוזה ששני בני הזוג ניסחו ביחד ולצד נוטריון או עו"ד), אך שאינו כולל תעודת נישואין וכתובה. את הטקס ינהל כל מי שרק רוצים – חבר, ידוען, או בן משפחה, כאשר בדרך כלל נהוג לשלב בטקס תכנים יהודיים ובעיקר ערכיים.

נישואי חוזה

רוצים להתחתן בדרך כזו או אחרת ובו זמנית להסדיר כחוק את מעמדכם הזוגי? הכירו "נישואי חוזה". מדובר בהסכם משפטי בעל תוקף בינלאומי. ההסכם מסדיר מגוון נושאים אקוטיים, כגון מעמד בני הזוג בענייני הורות, רכוש ועוד, כאשר בין היתר חשוב להוסיף לחוזה "כתב זכויות", ולו בכדי שהמדינה תכיר בשני האנשים כזוג רשמי.

נישואים אזרחיים

מבקשים להיות מוכרים ע"י המדינה כזוג נשוי, אך להשאיר את הדת מחוץ למשוואה? הכירו טקס נישואין אזרחי מחוץ לגבולות המדינה. במה מדובר? ובכן מדינת ישראל אינה מכירה בנישואים אזרחיים, אלא אם כן הם נערכו בחו"ל. מכאן שניתן להתחתן במגוון יעדים (קרי פראג וקפריסין) ובארץ רק לפנות אל משרד הפנים, להציג את תעודת הנישואין שקיבלתם ובתמורה לקבל הכרה מלאה מצד המדינה, כמו כל זוג אחר שנישא ברבנות.

טקס רפורמי

טקס חתונה רפורמי מאוד קרוב במהות לטקס חתונה קונסרבטיבי, אך יחד עם זאת הוא אינו נחשב בעיני המדינה, ועל כן אם מבקשים להירשם כזוג נשוי, יש להוסיף למשוואה פעולה משלימה, ולו נישואים ברבנות עצמה, או לחלופין טקס אזרחי בחו"ל. במה מדובר? ברצון לקחת את הדת ולהפוך אותה ליותר שווה עבור שני המינים. בטקס רפורמי ניתן לבחור בין רב לרבה, גם האישה יכולה להעניק לגבר טבעת ולשבור את הכוס ובנוסף ניתן לעצב ביחד עם הרב את דבר הכתובה. מכאן שאם אוהבים את המסורת ובאותה נשימה מחשיבים את עצמכם כשוחרי שוויון, אופציה זו במיוחד עבורכם.

ברית הזוגיות

לבסוף נציין שיחסית לאחרונה (ב 2010) נוספה אופציה חדשה למשוואה: ברית זוגיות – הסכם דו צדדי לחיות ולקיים יחדיו משק בית משותף ומשפחה. אופציה זו מאפשרת לבני הזוג להיות מוכרים בעיני המדינה כזוג נשוי, והיא מהווה פתרון חשוב כאשר אחד מבני הזוג אינו שייך לדת, או לעדה שמוכרת בארץ.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות