איך להגיש תביעת נכות עבור ילד נכה?

איך להגיש תביעת נכות עבור ילד נכה?

מי שמגדל ילד עם מוגבלות/ לקות או נכות, יכול לקבל סיוע כספי וטיפולי מהמוסד לביטוח  לאומי. מטרת הסיוע היא לספק תנאי מחייה ראויים ומקסימום הטבה עם מצבו של הילד. כיום, ילדים שנולדו או חלו במחלות קשות כמו שיתוק מוחין, סיסטיק פיברוזיס, סרטן, אוטיזם, תסמונת דאון, ועוד, כמו גם ילדים שסובלים מבעיות נפשיות או רגשיות קשות, ליקויי שמיעה או ראיה וכדומה – יכולים לקבל קצבה החל מהגעתם לגיל של 90 ימים עד גיל 18 (עם בגרותו של הילד, דרוש תהליך חדש מול הביטוח הלאומי על מנת לקבל קצבה).

כיצד מגישים תביעת נכות?

אם אתם מעוניינים לקבל סיוע קצבה וגמלת ילד נכה, חשוב להוכיח לביטוח הלאומי (על ידי חוות דעת מקצועיות ומסמכים רפואיים) כי הילד זקוק לטיפול צמוד כדי שיוכל להיות בטוח ולתפקד באופן טוב, בחיי היום יום, מציין אבנר הייזלר, מי שעוסק בתחום כבר מספר שנים. מי שיקבל את הגמלה הם ילדים אשר תלויים לחלוטין בסביבה שלהם כדי להתקיים. בכך אפשר לסייע להם ללמוד, לאכול, ליצור, להתחבר לחברים חדשים, להשתתף בפעילויות ספורט ולאפשר להם את כול מה שהחיים מציעים.

תביעת נכות עבור ילד נכה

שלבים בתהליך קבלת הגמלה:

מילוי והגשת מסמכים וטפסים

כדי להתחיל בתהליך, יש למלא את הטפסים המתאימים עבור קבלת הגמלה. מומלץ להכנס לאתר של המוסד לביטוח לאומי (או לגשת לסניף הקרוב בשעות הפתיחה) ולמלא תביעה לגמלה לילד נכה. את הטופס אפשר להוריד ולשלוח בדואר או און ליין באתר, או לשים בתיבה שליד הסניף הקרוב אליכם.

אל הטופס שמילאתם יש לצרף העתקים של מסמכים רפואיים שמעידים על מצבו של הילד מבחינת תפקוד רפואי וקוגניטיבי, אומר אבנר הייזלר. כעת יש להוסיף מסמכים וטפסים בהם מסמנים את הליקוי או המחלה של הילד באופן פרטני. גם את הפירוט הזה ניתן למצוא באתר של המוסד לביטוח לאומי.

שינויים או ערעורים על החלטות המוסד לביטוח לאומי

לעיתים, תדרשו לאחר הגשת התביעה להגיע לוועדה רפואית. אם הבקשה שלכם נדחית, מומלץ להגיש תביעה חוזרת, או להגיש בקשה לקצבה גדולה יותר דרך משפטן מנוסה, זאת בהמלצתו של אבנר הייזלר. בכך אפשר לממש זכויות ולקבל סיוע בעת הטיפול המסור והמאתגר שבילד נכה. במידה ומצבו של הילד הורע, יש לפנות שוב לביטוח הלאומי כדי להגיש בקשה חדשה להגדלת הקצבה שתתאפשר למען גידול הילד והקניית חיים איכותיים יותר.

חשוב לדעת!

את טפסי התביעה והעתקי המסמכים הרפואיים אפשר לשלוח און ליין דרך האתר של הביטוח הלאומי. אם אתם לא מצליחים למלא את הטפסים, ניתן לגשת לקבל סיוע בסניף הקרוב אליכם, או לקבל תמיכה טלפונית מנציג של הביטוח הלאומי. עוד אפשר להניח את המסמכים בתיבה של המוסד לביטוח לאומי בסניף קרוב אליכם.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות