שכחת ילדים ברכב: כל מה שרציתם לדעת על החוק שמחייב התקנת מערכת מניעה

שכחת ילדים ברכב: כל מה שרציתם לדעת על החוק שמחייב התקנת מערכת מניעה

נקודת המוצא חמורה ביותר. משנת 2010 ועד היום נשכחו ברכבים כ881 ילדים, כאשר 34ילדים קיפחו את חייהם. הורים רבים חושבים שלהם זה לא יקרה, אך המציאות היא שאסונות מסוג זה אינם מבדילים בין מעמדות, מין, או גזע. בשל המספרים העגומים, משרד התחבורה מוביל חקיקה משמעותית בנושא, חקיקה שעשויה להציל חיים של ילדים. מהות החקיקה היא לחייב כל הורה לילד עד גיל 4 להתקין ברכב מערכת עזר, כזו שמתריעה ברגע ששוכחים ילד לכוד ברכב.

מהו הסטטוס של החוק?

החקיקה הייתה אמורה להיכנס לפועל כבר מאוגוסט 2021, ועל כן רבים שהיו מודעים לעניין הרב שהנושא עורר, מבקשים לבחון מה אומר החוק על מערכת מניעת שכחת ילדים ברכב – מבקשים לדעת האם מבלי להתכוון הם עוברים על החוק. פה ראוי לחדד שאם נכון להיום לא התקנתם את המערכת, עדיין לא צפוי קנס, וזאת כי למרות מה שרבים חשבו, בסוף הוחלט שהחוק ייכנס לתוקף רק ממרץ 2022. העיכוב נבע מהרצון למצוא פתרון סבסוד עבור משפחות שאין ביכולתן לממן את עלות המערכת, ומתוך רצון למנוע מאינספור הורים לעבור על החוק. עם זאת, מי שמבין בחשיבות של החוק ויכול להרשות לעצמו להוציא סביב ה500 ש"ח, מוטב שיפעל כבר עתה. ראשית כדי להגדיל את הסיכויים לשמור על הילדים, ושנית כיוון שבכול מקרה החוק ייכנס לתוקף ממש בקרוב. בעוד כמה חודשים התקנת המערכת תהיה רלוונטית עבור כל הורה לילד עד גיל 4.

איטליה התוותה מדיניות וישראל מיישרת קו

איטליה היא המדינה היחידה בעולם שבה יש חוק בנושא. עם זאת, לעומת ישראל, איטליה מסבסדת באופן חלקי את רכישת המערכת, מה שלא עומד לקרות בארץ, לפחות לא מבחינת רוב המשפחות (כפי שציינו נכון להיום בוחנים כיצד ניתן לסייע למשפחות מעוטות יכולת). מדוע אם כן מדינת ישראל ממהרת להיות המדינה השנייה שמערבת את החוק בנושא? ובכן מעבר לעובדה שהנתונים מזעזעים, יש לקחת בחשבון נתון קריטי נוסף: מזג האוויר בישראל חם במיוחד, כך ברגע שילד נשכח ברכב בחודשי הקיץ, הסיכויים לשרוד אינם גבוהים.

מתחילים להיערך!

לא מעט טענות נשמעו נגד החלטה לדחות את החקיקה, במיוחד לאור העובדה שכבר מ2016 הושקעו מאמצים רבים בנושא, מול משרד התחבורה. עם זאת, עתה כאשר החקיקה עומדת להיכנס לתוקף, יש להתחיל להתכונן. חשוב לברר אודות המערכות השונות, ואם מתכוונים לרכוש רכב חדש, מוטב להעדיף רכב שכבר מגיע עם מערכת מקורית מוטמעת, כך שהמשימה הכה חשובה לא תידחה.

שכחת ילדים ברכב: כל מה שרציתם לדעת על החוק שמחייב התקנת מערכת מניעה

הרכבים שבהם נדרשים להתקין את המערכת

אם נדייק, נחדד שחובת ההתקנה של המערכת תקפה לכל רכב פרטי שמשקלו עד כ 5 טון, ועבור כל רכב מסחרי שמשקלו הכולל עד כ3.5 טון. פה נמצא שיש רכבים יוצאים מהכלל. מדובר במוניות, רכבי אספנות (שנת ייצור עד 1983) ורכב להסעת תלמידים. כמו כן, כאשר עומדים להתקין את המערכת, יש לוודא שהיא אכן מאושרת לשימוש, כי כפי שצופים, לא מעט חברות ינסו לנגוס ברווחים, כלומר יציעו מערכות שאינן מאושרות. כיצד אם כן בודקים? נצמדים לרשימת המערכות המאושרות שמתעדכנת ע"י משרד התחבורה. פשוט נכנסים לאתר של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ונעזרים בקישור.

מהו הקנס הצפוי?

לסיכום נציין שגם אם בטוחים באיכות ההורות שלכם וגם אם מקפידים לוודא היטב שהרכב ריק לפני שנועלים, עדיין מדובר בתוספת פשוטה וחיונית. אז נכון שהיא מצריכה להיפרד מכמה מאות שקלים (בין 400-600 ש"ח), אך היא חינוכית וחשובה, ואם לא תקדימו להתקין, מסתכנים בקנס של 250 ש"ח ו4 נקודות.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות