האם כדאי להירשם להגרלת מחיר למשתכן?

האם כדאי להירשם להגרלת מחיר למשתכן?

 

תוכנית מחיר למשתכן פה כבר כמה שנים ואילו שר האוצר משה כחלון מנפנף בה בגאווה, וזאת כי מדובר בתוכנית תגובה ראויה למחירי הדיור היקרים, ואכן ההיענות נמצאת בשיאה – אנשים רבים מבקשים לנצל את ההזדמנות לרכוש דירה במחיר שנחשב מאוד זול, כאשר חלק מבקשים לרכוש דירה עבור מגורים וחלק מבקשים לרכוש דירה עבור השקעה, ועל כן לצד העובדה שהתוכנית נראית נהדר על הנייר ולצד העובדה שהיענות חיובית, נותר לבחון לעומק מהן ההשלכות השונות – לטוב ולרע.

 

היכרות ראשונית

אין לבחון דבר לפני שמבינים במה בדיוק מדובר ועל כן נציג בקצרה את קווי המתאר של תוכנית מחיר למשתכן. ובכן מדובר בתוכנית שרצה כבר עשרים שנה, אך אם בעבר היא הייתה מאוד ממוקדת, הרי שכיום היא מציעה למכירה אלפי דירות מוזלות. התוכנית מיועדת עבור זוגות מאורסים, נשואים, חד הורים ועבור רווקים מעל גיל 35. בנוסף, על המועמדים להוכיח שבששת השנים האחרונות לא הייתה ברשותם דירה והם לא קיבלו סיוע מטעם המדינה. מכאן שהתוכנית פונה לנתח גדול מהאוכלוסייה, ולו כי היא אינה בוחנת רמת הכנסה. כמו כן, לצד העובדה שהדירה מוזלת, גם נדרשים להביא הון עצמי יחסית נמוך, כך שהיתרון כפול וההזדמנות הרבה יותר גדולה.

הנחה מתגלגלת

ידוע שדבר אינו ניתן בחינם ועל כן נציין שהתוכנית מתאפשרת באמצעות הטבות בסך 120 אלף ש"ח אשר מוענקות לקבלן, בתנאי שהוא מגלגל אותן הלאה לטובת השוכר, ובנוסף המדינה מתחייבת מראש כלפי הקבלן לגבי אחוזי הרכישה, כך שהוא אינו נוטל סיכון ואף עשוי להגדיל את נתח ההנחה (ההנחה גם עשויה להגיע ל 500 אלף ש"ח). פה ראוי לשאול מה בכול הנוגע לסטנדרט הבנייה – האם המחירים המוזלים אינם פוגעים בו? ופה נענה שהקבלן מחויב להתנהל במקביל לסטנדרט ולמפרט שהמדינה הגדירה מראש.

שנעבור למספרים?

דיברנו רבות אודות מחירים מוזלים ופה נציין שההנחה נעה בין 15 ל30 % הנחה, סכום משמעותי לכל הדעות, במיוחד כאשר הוא אינו בנמצא ומגולם במשכנתא החודשית. אם כן מהו הצד השני של המטבע? ובכן מי שמבקש ליהנות מהתוכנית צריך לקחת בחשבון שהוא לא נרשם היום ונכנס לדירה מחר, אלא משלב הגשת המועמדות ועד שלב הכניסה לדירה יכולות לחלוף כ4 שנים, 4 שנים שבהן ניתן להחליט שמעדיפים לעבור לגור במקום אחר ואף שבמהלכן צריך להמשיך לשלם דמי שכירות – נתון נוסף שחשוב להכניס למשוואה.

הצד השני של המטבע

לצד שלל יתרונות התוכנית, גם יש לקחת בחשבון שעדיין קיים יותר ביקוש לעומת היצע ועל כן הרבה פעמים עורכים הגרלה. כמו כן, אנשים לא תמיד נוהגים כראוי, משמע כבר קרו לא מעט מקרים שבהם אנשים בעלי אמצעים חברו למועמדים מתאימים, וזאת בכדי לרכוש דרכם דירה. אם בכך לא די, הרי שקיים מכשול נוסף, לא ניתן למכור את הדירה לפני שחולפות כחמש שנים ועל כן אם נרשמים לתוכנית ובינתיים הצורך (או הרצון) משתנה, לא אפשרי לברוח מהחוזה. מה עושים? רבים מחליטים להשכיר את הנכס. האם זה כלכלי? זוהי שאלה שאין למהר להעניק לה תשובה.

השכרת הדירה – לטוב ולרע

מי שנרשם לתוכנית מחיר למשתכן מתוך מטרה להפוך בקלות (ובזול) לבעליה של דירה חדשה שמיועדת להשכרה, עשוי לגלות שהוא אינו הראשון שחשב על כך, משמע אם באותו אזור קיימים אנשים נוספים שחשבו כמותו, הרי שמחירי ההשכרה עשויים לצנוח, עובדה שהופכת את סך ההשקעה להרבה פחות כלכלית, ועל כן יש לבחון כל מקרה לגופו – יש לבחון כמה דירות מעין אלו מוכרים באזור ומהו אחוז הרוכשים שמתכוון גם כן להשכיר. שנסכם? ערכו היטב שיעורי בית לפני שמקבלים החלטה.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות