מהו גישור גירושין?

מהו גישור גירושין?

לתשובה המופיעה כאן בכותרת, "מהו גישור גירושין", ישנן תשובות רבות. יש שיאמרו כי מדובר בפתרון המוצלח ביותר עבור בני זוג המעוניינים להתגרש במהירות הגבוהה ביותר ובדרך הנעימה ביותר. אחרים ישיבו כי גישור גירושין הוא הדרך היחידה שבה ניתן ללמד את הילדים שגם כשישנן מחלוקות קשות, עדיין ניתן להתנהג בצורה תרבותית ולכבד זה את זה.

כמו כן יתכן שהתשובה שתקבלו היא שגישור גירושין הוא תהליך שבו בני זוג נשואים מגבשים יחד הסכם גירושין מוסכם על שני הצדדים, בדרך של הסכמה ובשיתוף פעולה מלא. כפי שניתן להבין מהתשובות הבודדות שהוזכרו לעיל, גישור גירושין הוא תהליך המיועד להחליף את ההתנצחויות המשפטיות המתישות, בין בני זוג המעוניינים להתגרש.

מהם היתרונות של גישור גירושין?

האלטרנטיבה לתהליך הגישור, היא זו שבה כל אחד מבני הזוג מיוצג בבית המשפט על ידי עורך דין מטעמו. כבר כאן ניתן לראות את אחד היתרונות של הליך הגישור שכן באמצעות הליך של גישור גירושין, ניתן לחסוך את שכר הטרחה של עורכי הדין: במסגרת מפגשי הגישור, בני הזוג מתקשרים זה עם זו וזו עם זה בצורה ישירה ולא באמצעות עורכי דין. מעבר לכך, מטרת העל של הליך גישור גירושין היא לגבש הסכם גירושין שבו יפורטו כל ההבנות שאליהן הגיעו בני הזוג בנוגע לחלוקת הנכסים, משמורת על הילדים, הסדרי ראייה, תשלום מזונות וכיו"ב.

כפי שניתן להבין, בני זוג הבוחרים בדרך של גישור גירושין, משאירים את השליטה על גורלם, גורל הילדים וגורל הנכסים המשותפים, בידיהם. זאת בניגוד להליך ה"קלאסי", שבו בסופו של יום השופט הוא זה שמכריע בסוגיות השונות ולא בני הזוג. כאשר בני הזוג הם אלו שמגיעים להבנות בכוחות עצמם ובדרך של שיתוף פעולה והסכמה הדדית, הרבה יותר קל להתנהל כמשפחה, גם לאחר הגירושין.

מהו- גישור גירושין

כיצד מתנהל התהליך של גישור גירושין?

תהליך של גישור גירושין מבוסס על סדרת מפגשים עם מגשר מוסמך או שני מגשרים, כשבחלק מהמפגשים יתכן שאיש המקצוע ייפגש עם כל אחד מבני הזוג בנפרד. תפקידו של המגשר הוא לסייע לבני הזוג לדון בנושאים השונים שצריכים להיכלל בהסכם הגירושין, לאפשר להם לבטא את הרצונות והשאיפות שלהם בצורה כנה וברורה ולעזור להם לתקשר בצורה נינוחה זה עם זו וזו עם זה.

מעבר לתפקיד שממלא המגשר כ"ווסת רגשי", עליו גם לדאוג לכך שהסכם הגירושין יכלול את כל הנושאים הרלוונטיים לבני הזוג. מגשר גירושין מקצועי ובעל ניסיון רב בתחום, יכול לצפות מראש מחלוקות עתידיות ולספק פתרונות יצירתיים למצבים שונים שעשויים להתפתח בעתיד.

כמה זה עולה לנו?

העלות של הליך גישור גירושין מושפעת בראש ובראשונה ממספר המפגשים שיכלול התהליך. זאת כיוון שלרוב נהוג לשלם למגשר הגירושין לפי שעה ולכן ככול שהתהליך יימשך יותר שעות, כך הסכום הסופי יהיה גבוה יותר בהתאם. שעת עבודה של מגשר גירושין עולה בין 1,000-700 שקלים ומספר הפגישות יכול לנוע בין 25-4 מפגשים. מובן שככול שישנן יותר מחלוקות ויותר סוגיות לדון בהן, כך התהליך צפוי לכלול יותר פגישות.

בנוסף למפגשים עצמם, יש לשאת גם בעלות של עריכת הסכם הגירושין. ישנם אמנם מגשרים המציעים "מחיר פיקס" הכולל הן את המפגשים והן את ההסכם. אך בדרך כלל מדובר בתשלום נפרד. זה המקום להדגיש כי הדרך הטובה ביותר להימנע מהפתעות לא נעימות הקשורות לתשלום, היא לקבל מראש הצעת מחיר מפורטת הכוללת את כל המרכיבים של התשלום, לרבות אגרות בית משפט, עלות עריכת הסכם גירושין ועוד.

זה גם המקום לציין כי גם במקרים שבהם הסכום יחסית גבוה, עדיין מדובר בסכום צנוע ביותר בהשוואה לסכום שהיה נדרש כדי לעבור את התהליך בבית המשפט.

השורה התחתונה

הליך של גישור גירושין הוא האפיק האולטימטיבי עבור בני זוג המעוניינים להתגרש בדרך של הסכמה, שיתוף פעולה והבנה הדדית. בהשוואה לגירושין המתנהלים בבית המשפט, גישור גירושין מאפשר לחסוך הרבה מאוד זמן, הרבה מאוד כסף והרבה מאוד משאבים רגשיים. לא רק מבני הזוג, אלא גם מהילדים…

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות